"А ви знали?" до Дня українського кіно

2020-09-08

1

* День українського кіно встановлений згідно з Указом Президента від 12 січня 199 6року і щорічно відзначається у другу суботу вересня.

* В День українського кіно обов'язково згадують генія кіномистецтва світового масштабу, який і народився у святкові дні (10 вересня 1894) Олександра Довженка.

* Перший відкривач кіно Йосип Тимченко, який ще до братів Люм'єр сконструював прототип сучасного кінознімального апарату та апарату для кінопроекції (1893)

* Перші фільми - це екранізації відомих вистав: "Наталка-Полтавка", "Москаль-чарівник", "Наймичка", "Богдан Хмельницький". Найвідоміша акторка на той час - Віра Холодна (1900)

* Вихід німого кіно "Броненосець "Потьомкін"", який визнають одним із найкращих у світі (1925)

* Одне з перших творінь режисера і сценариста О.Довженка німа комедія "Ягідка кохання" (1926)

* Розпочала діяльність Київська кінофабрика, тоді одна з найбільших у світі. Надалі - це кіностудія імені О. Довженка (1928)

* Особливу роль відіграли фільми режисера О.Довженка "Звенигора" (1928), "Арсенал" (1929). "Земля" (1930) вважається світовим шедевром.

* Італійські кінематографісти , після перегляду стрічки "Земля", назвали О.Довженка "Гомером кіно" і за версією Юнеско фільм увійшов у п'ятірку найкращих.

* Перший звуковий фільм України від режисера Дзиги Вертова "Симфонія Донбасу" (1930)

* Першою кольоровою стрічкою стала комедія "Сорочинський ярмарок" (1938)

* Українське кіно часів Другої світової війни переважно підпорядковане ідеологічним завданням воєнної доби. І в цей час були зняті кіношедеври. Це фільм "Райдуга" Марка Донського за сценарієм Ванди Василевської, який передає трагедію окупованого фашистами українського села. Фільм здобув низку міжнародних нагород, серед них премія "Оскар" (1944) в номінації "кращий іноземний фільм".

* Сценарій О.Довженка "Україна в огні", який Сталін спочатку схвалив, а потім сильно критикував, а режисера цькували ще багато років за те, що у сценарії нічого не було сказано про вирішальну роль Сталіна у перемозі над ворогом.

* Прем"єра фільму "Райдуга" з Наталією Ужвій, який здобув низку нагород (1944)

* Зазнає розквіту українське поетичне кіно (60-ті роки). Його представляють режисери Сергій Параджанов, Юрій Іллєнко, Микола Мащенко, Леонід Осика, а також актори Іван Миколайчук, Гнат Юра, Богдан Ступка та ін. З'являються фільми, які досі користуються великим глядацьким успіхом: "Весна на Зарічній вулиці" (1956) режисер Марлен Хуцієв і Фелікс Миронер, "Спрага" (1959) Євген Ташков, "Іванна" (1960) Віктор Івченко, "Сон" (1964) В.Денисенко.

* Прем"єра комедійної стрічки "За двома зайцями" (1961) режисера Віктора Іванова за п'єсою М.Старицького.

* Фільм С.Параджанова "Тіні забутих предків" (1964) знятий за повістю М.Коцюбинського і отримав світове визнання (нагороди Аргентини, Італії, Греції)

* Відбувся режисерський дебют Ю.Іллєнка , Івана Драча "Криниця для спраглих"(1965)

* Прем'єра фільму "Білий птах з чорною ознакою" (1971), Юрія Іллєнко, в якому дебютує Богдан Ступка. Стрічка отримала золоту медаль.

* Леонід Биков зняв фільм "У бій ідуть лише "старики"" в якій режисер одночасно зіграв і головну роль (1973)

* Українськими кіностудіями було знято кінострічки, які набули великої популярності у всьому СРСР: "Д"Артанян і три мушкетери" (1978), "Пригоди Електроніка" (1979), "Місце зустрічі змінити не можна" (1979), "Чародії" (1982), "Зелений фургон" (1983), "Самотня жінка бажає познайомитись" (1986) та ін.

* За "перебудови" створюється багато фільмів: "Бич Божий" Олега Фіалка (1988), "Астенічний синдром" Кіри Муратової (1989), "Розпад" М.Бєлікова. "Лебедине озеро. Зона" (1990) Ю. Іллєнка здобув широкий міжнародний успіх.

* Відбувається зародження українського телесеріалу. Один з перших - "Пастка" за участі Богдана Ступки, Ольги Сумської, Анатолія Хостікоєва. Найпопулярніші серіали в Україні "Роксолана", "Острів кохання" (1990-ті роки)

* Перше здобуття для незалежної України "Золотої пальмової гілки" на Канському міжнародному кінофестивалі. ЇЇ отримав Ігор Стрембіцький за фільм "Подорожні"(2005)

* З 2006-2011 світ побачив лише 16 картин, а в 2010 не було випущено жодного нашого фільму, який вийшов у кіно.

* Після багатолітнього застою на 2017-2018 роки профінансовано понад 100 кінострічок і не зважаючи ні на що відбувається відродження українського кіно.

* Сьогодні Україна створює кіно разом з Болгарією, Грузією, Польщею, Італією, Францією, Нідерландами та ін. країнами Європи.

* Наші сучасні стрічки показують в кінотеатрах по всьому світу і вони беруть участь у найпрестижніших кінофестивалях.

* В 2019 у Парижі відбувся перший фестиваль "Нова хвиля українського кіно", що познайомив французьку публіку з творчістю молодих кінематографістів і акторів з України.

* Парижани дивились фільми "Дике поле", за романом Сергія Жадана "Ворошиловград", "Анна", "Вулкан", "11 дітей з Моршина", "Перша сотня" про Майдан Я.Пілунського, а також перші фільми Марисі Нікітюк "Коли падають дерева".

* На жаль, українці надають перевагу перегляду фільмів удома. До порівняння: польські глядачі відвідують кінотеатри близько 3-4 рази на рік, американські близько 10 разів.

* Згідно з даними Державного агенства з питань кіно станом на 2015 рік в Україні діє лише 464 кінотеатри і третина з них в Києві. До порівняння: в Польщі їх понад дві тисячі. Можливо саме тому українські стрічки досі не окупляються під час прем'єрних показів.

* Працівники міської бібліотеки пропонують Вам переглянути згадані фільми, також і німі стрічки "Ягідка кохання", "Земля", які зірвали аншлаги на світових екранах.

Приємного перегляду і приємного читання книг.

Кiлькiсть переглядiв: 179

Коментарi