КРУТИ, СОБОРНІСТЬ, ДОНЕЦЬКИЙ АЕРОПОРТ : СИМВОЛИ БОРОТЬБИ ЗА УКРАЇНУ

2024-01-24

ва

Нинішня війна змусила переосмислити минуле і усвідомити важливість тих подій, які відбулися в Україні. Вони стали одними з визначальних : бій під Крутами (29 січня 1918 р.), проголошення Соборності (22 січня 1919 р.) та захист Донецького аеропорту (2014 – 2015 рр.), що свідчать про незламність духу, мужність та героїзм.

29 січня в Україні відзначають День пам’яті Героїв Крут – українських бійців, які намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році.

За 106 років ці події об'єднують нас і говорять про непереможність українського народу.

Мимоволі згадується, як у січні 1918 року оборона Києва лягла на плечі патріотичних добровольців, так і у 2014-му добровольці з Майдану першими пішли стримувати ворога. Як тоді більшовики хотіли знищити Україну, так і нині російська орда роблять усе для цього. Ворог лишився той самий, але ми засвоїли уроки минулого, тому маємо вибороти перемогу.

Герої Крут були "кіборгами" у свій час. Наказ командування виконано, стрімкий наступ ворога зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії й мости та ще раз доводячи незламність українського духу. Вшановуючи героїзм молоді у бою під Крутами, бібліотекар юнацького абонементу - Віслобокова Олександра організувала книжкову ретро-виставку "Нас було тільки триста". У книгах: «Героїка трагедії Крут», «Крути. Січень 1918року», «Крути», Костянтин Тур-Коновалов «Крути 1918», «Бій під Крутами» та ін. знайдете багато інформації про бій у селищі Крути: на відстані 130 км. від Києва.

Проголошення Соборності УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року є історичним актом об’єднання українських земель у єдину державу. Саме ці події є важливими для історії українського державотворення. Адже в 1919 році українці об’єдналися з власної волі, щоб жити разом в єдиній незалежній державі.

За словами історика Андрія Подволоцького: «Сокровенна історія Руси-України» ідея соборності України була властива багатьом українським постатям. Її намагались впроваджувати Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Пилип Орлик . Але, тривалий час реалізувати її було неможливо. "Наприкінці ХІХ століття у книзі "Україна» Юліан Бачинський висловив ідею про об’єднання українських земель за формулою "від Сяну до Дону". Аналогічна ідея згадувалася у книзі "Самостійна Україна" Миколи Міхновського. На практиці це втілилось 22 січня 1919 року. Однак цьому передував тривалий процес державотворення та боротьби із агресором.

Книги, які представлені на книжковій виставці «Сила Соборності – єдність у душах» розвінчують усі російські плітки про штучне походження України, доводячи, що українці протягом своєї історії самостійно досягали одвічного свого прагнення жити у власній соборній, незалежній державі. Це доводить відзначення у 1939 році у Хусті й інших містах Карпатської України 20-річчя цієї події.

Науково-популярні видання, які завжди чекають вас, будуть корисними усім, хто цікавиться історією Української держави та історією української революції 1917–1922 рр.

До повномасштабного вторгнення бої під Дебальцевим, за Донецький аеропорт були визначними. Гаслом героїчної оборони воїнів став вислів: «Вистояли люди – не вистояв бетон!» Книга: «АД 242. Історія мужності, братерства та самопожертви» нагадає про оборону Донецького аеропорту, яка тривала 242 дні.

Нині боротьба триває. Кожний день захист територіальної цілісності України є продовженням боротьби попередніх поколінь за соборність. Щохвилини наші захисники виборюють право бути українцями, жити на своїй землі та бути вільними.

Тетяна Гілевич

ененен

Кiлькiсть переглядiв: 78

Коментарi